نکات مهم و ضروری در هنگام سفر با کشتی (دریانوردی)سفر با کشتی,نکات مهم سفر با کشتی,دریانوردی

نکات مهم برای سفرهای دریایی

 

یکی از انواع سفر، مسافرت دریایی است. حتما برای سفر دریایی خود هیجان ‌زده هستید، اما قبل از این که سوار بر کشتی شوید، باید حتما نکاتی درباره سفر با کشتی را بدانید.

نکات مهم قبل از سفر دریایی
به صورت آنلاین چک-این (اعلام حضور) کنید
هر چند روی کاغذ می‌توانید جزئیات نهایی مانند درخواست بازگشت وجه را در صورت اتفاقات غیرمنتظره روی عرشه هنگام رسیدن به بندرگاه، یا نشان دادن گذرنامه یا بلیط کشتی برای عبور از گذر امنیتی به انجام برسانید، اما پیشنهاد می‌کنیم که همه چیز را قبل از رسیدن خود به محل سوار شدن با سیستم کنترل کنید. برخی از سیستم‌ها حتی به شما اجازه می‌دهند تا عکسی از اجازه ورود را آپلود و از قبل پرسشنامه‌ی سلامتی را پر کنید، این اتفاق قبلا در بندرگاه انجام می‌گرفت.
در اغلب موارد، رزرو ساحل، غذا و آب درمانی را نیز می‌توان از پیش انجام داد. به هر حال، انجام همه‌ی این کارها به صورت آنلاین، فرآیند را تسهیل کرده و شما را سریع‌تر به هدف موردنظرتان می‌رساند.

محدودیت‌های نوشیدنی‌ها را در نظر داشته باشید
هر چند آوردن چند بطری نوشیدنی دلخواه به جای خریدن آن به قیمت گزاف در کشتی ایده بدی نیست، اما به یاد داشته باشید که شرکت‌های کشتی‌رانی در مورد نوشیدنی‌های مجاز در کشتی سخت‌گیرانه‌تر رفتار می‌کنند اما سختگیری آنها به اندازه شرکت‌های هواپیمایی نیست هرچند که خط مشی‌هایشان در این خصوص رو به رشد است. قبل از سفر، درباره‌ی نوشیدنی‌هایی که می‌توانید و نمی‌توانید با خود بیاورید از شرکت کشتی‌رانی خود اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

تنها روی ساک‌های کنترل شده، برچسب بار را بچسبانید
بیشتر شرکت‌های کشتی‌رانی از شما می‌خواهند به عنوان بخشی از فرآیند چک-این آنلاین، برچسب‌های بار مسافرتی را پرینت کنید، اما به یاد داشته باشید که برچسب‌ها را فقط روی کیف و ساک‌هایی بچسبانید که می‌خواهید به اتاقتان تحویل داده شود. به این شکل خدمه می‌دانند کدام بار باید کجا قرار گیرد.
در کشتی نیز مانند هواپیما کیف‌هایی که مسافر با خود حمل می‌کند نیازی به برچسب زدن ندارد. این کار را معمولا تازه‌کارها انجام می‌دهند و در برخی موراد دیده شده است که تما طول سفر، این برچسب‌ها را روی کیف‌ها و وسایل شخصی خود حمل می‌کنند.

هیچ‌گاه زودتر از موعد مقرر وارد بندرگاه نشوید
اکثر شرکت‌های کشتی‌رانی چون هنوز درگیر پیاده کردن مسافران قبلی هستند،  قبل از ساعت ۱۱ صبح پروسه سوار شدن روی عرشه را آغاز نمی‌کنند. اگر زودتر از موقع مقرر به بندر برسید، جز اینکه کارت سوار شدن را زودتر دریافت کنید، دستاورد خاصی نخواهید‌ داشت، هر چند ممکن است فرآیند چک‌-این را زودتر کامل‌ کنید.
برخی از شرکت‌ها هم‌اکنون زمان‌های خاصی را برای ورود مسافران تعیین می‌کنند تا با پراکنده کردن مسافران، زمان سوار شدن را کاهش دهند. پیش از سوار شدن از زمان آن آگاه شوید.


کیف‌هایتان را کنار بگذارید
به محض رسیدن روی عرشه، کیف‌های همراه خود را در کابین بگذارید. اتاق‌های خصوصی ممکن است تا ساعت ۱ ظهر آماده  ورود شما نباشند، اما کارکنان خدمه معمولا برای اینکه شما با خیال آسوده‌تری در کشتی چرخی بزنید و یا غذایی میل کنید، برای قرار دادن وسایل همراه‌تان در اتاق خود، همکاری می‌کنند.

 

سفر با کشتی,نکات مهم سفر با کشتی,دریانوردی

شوخی های خطرناک یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه در  سفرهای دریایی است

 
نکات مهم در رابطه با سفر دریایی
1- شناور مجاز شناوری است که از مبادی مجاز تردد می کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی است.
2- سوار شدن به شناورهای غیر مجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و هیچ کس ( حتی بیمه )مسئولیت آن را قبول نمی کند.
3- همکاری با مسئولان، سفری خاطره انگیز و به دور از هر گونه حادثه را برای شما به ارمغان می آورد.
4- عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است.
5- در صورت نپوشیدن جلیقه نجات از تردد شما جلوگیری به عمل خواهد آمد.
6- پس از سوار شدن به شناور بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید.
7- با رعایت نکات ایمنی ( توصیه ها و ... ) ، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید.
8- آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند.
9- شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی مهمترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامتی شماست. (عدم رعایت ایمنی = وقوع حادثه)
10- شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است.
11- عصبانیت و خستگی حادثه آفرین است.
6- درشرایط نامساعد جوی از سفردریایی خودداری کنید.
7- ترک اضطراری شناور فقط با دستور صریح و مستقیم ناخدای شناور انجام می شود.
8- در صورت بروز هرگونه حادثه در دریا با مراکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی تماس حاصل کنید.
9- در صورت مشاهده هر گونه مشکل امنیتی و اخلاقی موضوع را با مأموران نیروی انتظامی (دریابانی) در میان بگذارید.
10- مواظب کودکان و افراد سالمند باشید.

وسایل لازم و ضروری برای مسافرت با کشتی:
- یک جفت کفش نرم و راحت
- یک چاقوی مناسب
- جلیقه نجات یا حلقه‌های باد شونده
- لوازم سرگرمی گروهی با خود ببرید
- داروهای ضروری
- مقداری خوراکی برای مواقع ضروری
- لباس گرم

 - وسایل کمک های اولیه

 
دریازدگی در حین مسافرت دریایی:
دریازدگی بیماری شایعی است که بسیاری از افراد بی تجربه در سفرهای دریایی را گرفتار می کند. کسانی که به نوعی با سفرهای کاری یا تفریحات آبی سروکار دارند، حداقل برای یکبار با این مشکل مواجه شدند.

وقتی با وسیله نقلیه شناوری در حال حرکت هستیم ارگان های بدن ما ممکن است با سه واکنش طبیعی مواجه شود. نخست حرکت بیش از حد عضلات گوش داخلی، سپس انتقال پیام های حرکتی متعددی از چشم به مغز و در نهایت نوعی عدم تعادل و احساس گیجی؛ در این مرحله به تدریج بیماری دریازدگی شکل می گیرد.

پیشگیری و درمان دریازدگی ساده است؛ پزشکان پیشنهاد می کنند مسافران دریایی پیش از آغاز سفر به پزشک مراجعه و توصیه های او را بکار بگیرند.

لازم است قبل از حرکت اضطراب نداشته باشید و به مسایل تلخ و فاجعه بار فکر نکنید. حین ورود به شناور در محل مناسبی «ترجیحا وسط یا بخش میانی» مستقر شوید و در صورت نیاز چشم هایتان را ببندید و از گوش گیر استفاده کنید.

همچنین در صورت تشدید حالت دریازدگی می توانید به مقدار محدود از داروی ضد بیماری حرکت استفاده کنید؛ این داروها در بخش پزشکی و امداد همه کشتی های مسافری موجود است و در مواقع ضروری ارائه می شود.

24 ساعت قبل از سفر و در طول مسافرت با شناور از خوردن غذاهای حجیم و چرب اجتناب کنید. سبزیجات، سیب زمینی، عسل، نان های غنی شده، شیرینی های کم چرب، ماکارونی و میوه هایی مانند سیب سبز برای جلوگیری از این مشکل مفید هستند. همچنین خوراکی هایی مانند زنجبیل، نعناع و لیموترش حالت تهوع را از شما دور می کند.به یاد داشته باشید نوشیدن قهوه و آب پرتقال، معده را اسیدی کرده و محرک های خوبی برای حالت تهوع و استفراغ هستند.

 

سفر با کشتی,نکات مهم سفر با کشتی,دریانوردی

در صورت بروز هر گونه مشکل برای کشتی آرامش خود را حفظ کنید

 

در هنگام بروز مشکل برای کشتی باید چه کنیم؟

در بیشتر کشتی‌ها قایق‌های نجات مجهز برای زمان خطر و خروج سریع از کشتی وجود دارد و البته زمان سوار شدن به آن‌ها باید خونسردی لازم را حفظ کرد و حتماً جلیقه نجات به تن داشت، زمان بروز خطر به پیام هایی که از سوی خدمه کشتی پخش می شود توجه کافی داشته باشید و آنها را به دقت اجرا کنید تا شانس نجات شما افزایش یابد.

در این زمان سعی کنید آرامش بیشتری داشته باشید و در صورتی که خدمه کشتی برای تخلیه مسافران از شما کمک خواستند به انجام این کار بپردازید.


همچنین محل نزدیک‌ترین قایق‌های نجات به کابین استراحت خود را به یاد داشته باشید تا زمان خطر و فراخوان برای ترک فوری کشتی به سرعت به آنجا بروید.

همیشه دستور العمل نحوه استفاده از جلیقه نجات و سایر وسایل ایمنی را از خدمه کشتی بپرسید و اگر به زبان بومی خدمه کشتی آشنایی ندارید حتماً از یک مترجم یا فردی که بتوانید با او صحبت کنید در مورد مسائل ایمنی و خطر‌های سفر کمک بگیرید.

بسته به وضعیتی که کشتی در زمان غرق شدن قرار دارد، اتلاف وقت می‌تواند سبب از دست رفتن فرصت نجات و مرگ مسافران شود؛ اگر زمان کافی برای نجات وجود دارد می‌توانید برخی از وسایل خود را بردارید، اما اگر زمان کافی وجود ندارد به سرعت کابین را ترک کنید و به سوی قایق‌های نجات بروید.

داشتن هراس، استرس، نگرانی، خشم و پرخاشگری بدترین رفتاری است که در یک وضعیت اضطراری می‌توانید داشته باشید و سبب اختلال در امداد و نجات و آسیب بیشتر شما و همراهانتان می‌شود.


برچسب‌ها:

تاريخ : سه شنبه 7 اسفند 1397برچسب:, | 9:31 | نویسنده : مرتضی |

معرفی آب گرم لاریجان + تصاویرآب گرم لاریجان,روستای آب گرم لاریجان,آبگرم لاریجان

روستای آبگرم لاریجان، یکی از توریستی‌ترین روستاهای ایران باشد

 

به علت شرایط خاص زمین‌شناختی در دامنه‌های البرز به ویژه اطراف قله دماوند، آب‌های معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارد روستای آبگرم لاریجان، روستای ییلاقی و خوش آب‌وهوا نزدیک ترین روستا به قله دماوند است که چشمه های آبگرم آن از دل این کوه می جوشند. روستای آبگرم لاریجان، شاید توریستی‌ترین روستای این منطقه باشد که این موقعیت را مدیون چشمه آب گرم لاریجان است.

آبگرم چیست؟
آبگرم به چشمه‌ای گفته می­شود كه گرماي آب آن بالاتر از اندازه معمولی است و  داراي برخي مواد معدني است و اثر درماني نيز دارند. اين آب­های معدنی از اعماق زمين سرچشمه مي‌گيرند و از شكافهاي سطح زمين با فشار به بيرون تراوش می کنند.


فواید چشمه های آبگرم:
چشمه های آب گرم درمانی ایران قابلیت این را دارند که تسکینی برای دردهای عضلانی، بیماری های پوستی و همینطور خاصیت های ضدقارچی نیز می باشند؛ همچنین نکته ی جالبی و قابل توجهی در مورد استفاده از چشمه های آب گرم درمانی ایران وجود دارد این است که در یک ساعت استراحت در آب ۴۰ درجه با نیم ساعت پیاده روی نیز برابر است. این روش را به طور علمی گرمایش غیر فعال می نامند و برای افرادی که نمی توانند تحرک چندانی داشته باشند نیز به کار برده می شود.

 

در روش گرمایش غیر فعال شما حتی قند خون و وزن شما کاهش پیدا می کند. عموما خواص درمانی چشمه های آب گرم و چشمه های آب معدنی بستگی شرایط فیزیکی، شیمیایی، درجه حرارت و گازهای مختلف رادیواکتیویته نیز دارد.

گرمای چشمه های آب گرم باعث می‌شود عضلات آرامش یابد. رسیدن گرما به رگ‌های بیمار، خون را در بدن او افزایش داده و اکسیژن بیشتری در دسترس سلول‌ها قرار می‌دهد همچنین گشاد شدن مویرگ‌ها در اثر گرمای آب قابلیت عکس العمل اعصاب را بالا برده و هدایت انرژی حرارتی مورد نیاز را تامین کرده، کار تبادل مواد در سلول‌های بدن را تسریع و موجب رفع خستگی عضلات و آرامش در سلسله اعصاب می‌شود.

برای بیمارانی که عضلات ضعیف دارند یا بعد از عمل جراحی عضوی از بدنشان بی‌حرکت و بی‌استفاده مانده فیزیوتراپی در آب گرم بخشی از درمان است چرا که مفاصل و عضلات را در آب راحت‌تر تکان و ورزش می‌دهند تا حرکت عضو مستحکم‌تر و پیشرفته‌تر شود.

 

قدمت استفاده از روش آب درمانی برای درمان بیماری های ذکر شده نیز به هزاران سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و افراد سرشناسی نظیر افلاطون، ارسطو و بقراط درباره ی این روش درمانی اطلاعات زیادی را در کتاب های خودشان نوشته اند. همانطور که می دانید همین چشمه های آب گرم درمانی ایران سبب شده اند تا سالانه خیل عظیمی از مسافران راهی شهرهایی که این چشمه ها در آن ها قرار دارند نیز می روند.

 

آب گرم لاریجان,روستای آب گرم لاریجان,آبگرم لاریجان

آبگرم لاریجان دارای خواص فراوانی است

 
معرفی آبگرم لاریجان:
آبگرم لاریجان یکی از مناطق سیاحتی نزدیک تهران است که تاکنون از نگاه بسیاری از گردشگرانی که ده ها بار جاده هراز را به قصد دریای شمال پیموده اند، دور مانده است؛ درحالیکه می تواند یک محل تفریحی و مقصدی برای سفر یک روزه از مبداء تهران و سایر نقاط کشور باشد. این آبمعدنی که از چشمه های جوشان قله دماوند سرچشمه گرفته و قدمت بسیاری دارد، علاوه بر خواص درمانی بسیاری که امروز مورد توجه "توریسم درمانی" قرار گرفته، از جذابیت های طبیعی و تفریحی خوبی هم برخوردار است.

آبگرم در نزدیکی شهر رینه لاریجان واقع در استان مازندران و شهستان آمل قرار گرفته است و هر ثانیه هزار لیتر آبدهی دارد، درجه حرارت آن بین 65 تا 70 درجه سانتی‌گراد است. مزه این آب نامطبوع و بوی هیدروژن سولفور دارد و رنگ آن زلال است اما این چشمه دارای املاح بیکربنات منیزیم است که این آب برای درمان بیماری های جلدی، مفصلی و عفونی مؤثر است.

این روستا شامل یک خیابان اصلی است که در هر دو سمت آن تعداد زیادی مغازه، برای رفع نیازهای گردشگران وجود دارد. روستای آب گرم لاریجان امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران و گردشگران در محدوده چشمه فراهم آورده است.

از بناهای معروف روستای آبگرم لاریجان حمام شاه عباسی مربوط به دوره صفوی است.

 

آب گرم لاریجان,روستای آب گرم لاریجان,آبگرم لاریجان

روستای آب گرم لاریجان امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران دارد

 
بهترین فصل سفر به آبگرم لاریجان:
تقریبا در تمامی فصل ها رفتن به روستای آبگرم لاریجان زیبایی های خاص خود را دارد. در هر فصلی میتوانید به روستای آبگرم لاریجان این روستای زیبا و با صفا سفر کنید. این روستا یکی از روستاهای سردسیر می باشد و اگه مشکل برف در مسیر  نداشته باشید زمستان هم رفتن به آبگرم لاریجان خیلی لذت بخش و خالی از لطف نیست.

امکانات رفاهی آبگرم لاریجان:
برای بهره بردن از آب گرم چشمه معدنی رینه لاریجان تأسیساتی مجهز به حوضچه‌های جکوزی و واحدهای اقامتی تأسیس شده‌اند که برای اسکان به صورت خانوادگی و تفریح نیم روزه هم علاوه بر اسکان شبانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.


نکته مهم:
توجه داشته باشید که به علت افزایش بی رویه منازل مجهز به آبگرم گوگردی در رینه، چشمه آبگرم  همه آن ها را کفاف نمی دهد و منازل و سوییت ها و ویلاها وسط هفته و به صورت نوبتی آبگرم را به منبع های آب خود منتقل و روزهای جمعه آن را داغ کرده و به حوضچه ها سرازیر می کنند که خاصیت گوگردی آب از بین می رود. پس به هنگام کرایه منزل دقت کنید اولا آب گرم بلکه داغ باشد و دوما گوگرد ته استخر یا حوضچه ته نشین شده باشد. ضمناً با صاحبخانه طی کنید که در صورتیکه آب داغ و گوگردی نباشد کرایه را پرداخت نخواهید کرد.

 

آب گرم لاریجان,روستای آب گرم لاریجان,آبگرم لاریجان

برای بهره بردن از آب گرم لاریجان حوضچه‌های جکوزی و واحدهای اقامتی تأسیس شده‌اند

 

مسیر دسترسی به روستای آبگرم لاریجان:
جاده دسترسی به آبگرم لاریجان پس از طی ۷۰ کیلومتر در مسیر توریستی هراز که شهر آمل را به تهران متصل می‌کند در محل گزنک بخش لاریجان از راه اصلی جدا شده و به سمت غرب در مسیر کوهستانی و آسفالت ادامه یافته و پس از عبور از روستای ییلاقی گزانه به آبگرم می‌رسد.


حدود 78 تا 80 کیلومتر که از تهران توی مسیر جاده هراز فاصله گرفتید، تابلوی انحرافی این روستا را می‌بینید. البته مستقیما به آبگرم اشاره نکرده و نوشته Reyne (رینه). شاید بهترین نشانه رستوران سالاری باشد. مسیر انحرافی روستا دقیقا از کنار این رستوران جدا می‌شود. از کنار جاده اصلی تا روستای آبگرم دو روستای دیگه هم هست: رینه و نیاک. باید این دو را رد کنید. راه روستا کمی باریک و پیچ در پیچ و کوهستانی است و اگه شب را برای رفتن به روستا انتخاب می کنید، یک مقدار ترسناک است چون خیلی تاریک است، تقریبا 20 دقیقه طول می کشد که این مسیر را طی کنید.


موضوعات مرتبط: گردشگری ، ،
برچسب‌ها:

تاريخ : سه شنبه 7 اسفند 1397برچسب:, | 9:29 | نویسنده : مرتضی |

.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • فوتبال مقاله ای
  • گردشگری

    قره کلیسا

    خانه مشروطه

    جاذبه های دیدنی

    آثار باستانی